" اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. "
مسیح

رهروان ولایت ـ یکی‌ از موضوعات‌ بحث‌برانگیزی‌ که‌ تا زمان‌ نزول‌ قرآن‌ هیچ‌ سند و مدرکی‌ مبنی‌ بر رد آن‌ وجود نداشت‌، مصلوب‌ شدن‌ عیسی‌ مسیح‌ بود. بنابر آن‌چه‌ که‌ در اناجیل‌ ذکر شده‌ یهودیان‌ حضرت‌ عیسی‌ را به‌ صلیب‌ کشیده‌ و کشتند و پس‌ ازمرگ‌، او زنده‌ شد و از قبر خارج‌ گردید.

اما قرآن‌ در سوره‌های‌ آل‌ عمران‌ و نسأ و مائده‌ تصریح‌ می‌کند که هرگز او را به صلیب‌ نکشیدند و نکشتند؛ بلکه‌ او به‌ سوی‌ خداوند عروج‌ کرد. قرآن در این رابطه می‌فرماید:« وَ قَوْلِهِمْ إِنَّا قَتَلْنَا الْمَسیحَ عیسَى ابْنَ مَرْیَمَ رَسُولَ اللَّهِ وَ ما قَتَلُوهُ وَ ما صَلَبُوهُ وَ لكِنْ شُبِّهَ لَهُمْ [نساء/157]  و گفتارشان‌ که‌ ما کشتیم‌ مسیح‌ عیسی‌ ابن‌ مریم‌ پیغمبر خدا را در حالی‌که‌ نکشتند و به دار نیاویختند، بلکه‌ مشبه‌ شد برایشان‌ و همانا آنان‌که‌ در او اختلاف‌ کردند». در ادامه نیز می‌فرماید: «بَلْ رَفَعَهُ اللَّهُ إِلَیْهِ وَ كانَ اللَّهُ عَزیزاً حَكیماً»[آل عمران/158] بلکه‌ خداوند متعال او را به سوی خویش بالا بردو خداست‌ عزتمند حکیم‌».

به‌ وضوح‌ در این‌ آیات‌ مشاهده‌ می‌شود که‌ قرآن‌ به طور کلی‌ به‌ قتل‌ رساندن‌ مسیح‌ را رد می‌کند و تاکید می‌کند که‌ او به‌ سوی‌ خدا عروج‌ کرده‌ است‌. همچنین‌ از مواردی‌ که‌ قرآن‌ به‌ ابطال‌ آن‌ پرداخته‌ و بر گفته‌ خود تصریح‌ دارد این‌ است‌ که‌ عیسی‌ فرزند خدا نبوده‌ و کسانی‌که‌ را که‌ به‌ این‌ موضوع‌ اعتقاد و پافشاری‌ دارند را کافر خطاب‌ می‌کند.

عـروج عـیـسـى(علیه‌السلام) بـه آسـمـان از دیـدگـاه روایـات
امام باقر(علیه‌السلام) فرمود: «عیسى(علیه‌السلام) در هنگام عصر آن شبى که خداى تعالى او را به آسمان بالا برد، یاران خود را که دوازده نفر بودند، نزد خود خواند و ایشان را داخل خانه‌اى کرد و سپس از چشمه‌اى که در کنج آن خانه بود در آمد، در حالى که آب از سر و رویش مى ریخت، فرمود: خداى تعالى به من وحى کرد که همین ساعت من‌را به سوى خود بالا می‌برد. سپس فرمود: بعد از من در اندک زمانی به سه فرقه متفرق می‌شوید، دو فرقه به خداى تعالى افتراء می‌بندند و در آتش خواهند بود و یک فرقه اهل نجات است، و آن فرقه‌اىست که از شمعون صادقانه پیروى می‌کند و به خدا دروغ نمی‌بندد که آن فرقه در بهشت خواهند بود، این را که گفت در جلو چشم همه اصحابش از زاویه خانه به طرف آسمان بالا رفت و ناپدید شد».[1]

امام صادق (علیه السلام) نیز فرمودند: خداوند عیسی بن مریم(علیه‌السلام) را مبعوث کرد و به او نور، علم، حکم و همه دانش پیامبران گذشته را عطا کرد و افزون بر آن انجیل را نیز بر او نازل کرد و او را به سوی بیت‌المقدس به جانب بنی‌اسرائیل فرستاد تا آنان را به ایمان به خدا و رسول و عمل به کتاب و حکمتش دعوت کند. بیشتر بنی‌اسرائیل در برابر دعوت او راه طغیان و کفر در پیش گرفتند و چون ایمان نیاوردند عیسی(علیه‌السلام) آنان را نفرین کرد.
خداوند گروهی از اشرار آنان را مسخ کرد تا نشانه‌ای برای دیگران شده عبرت گیرند، ولی متاسفانه آنان طغیان و کفر را بیشتر کردند. عیسی (علیه السلام) در بیت المقدس ماند و مدت 33 سال آنان را دعوت و به نعمت‌هایی که نزد خداست ترغیب می‌کرد تا وقتی که یهود او را جستجو کرده بالاخره مدعی شدند که او را معذب کرده و زنده در زمین دفن کردند. برخی دیگر مدعی کشته شدن و به دار آویختنش گشتند، ولی قطعا خدا آنان را بر عیسی(علیه‌السلام) مسلط نکرد، بلکه موضوع برای‌شان مشتبه گردید و اصلا یهودیان به عذاب و کشتن و به دار آویختن حضرت مسیح(علیه‌السلام) قدرت پیدا نکردند؛ زیرا قدرت پیدا کردن‌شان تکذیب قول خداوند است که می‌فرماید: خدا عیسی را پس از توفی و اخذ تام به سوی خود بالا برد».[2]

 

...............................................
پی‌نوشت
[1]. تفسیر نور الثقلین، ج 1، ص 345
[2]. همان، ص 346.

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 22 فروردین 1394 | توسط : علی احمدی فریدنی | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic