" اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. "


«توحید مفضل»  بهترین معجزه کلامی امام صادق

امام صادق(علیه‌السّلام) یگانه امامی است كه با علوم خود جهانیان را به اسلام واقعى و دین حقیقى آشنا نمود. و با انحای مختلف و با منطق و برهان، و قلم و بیان انسان‌ها را به این دین اصیل راهنمائى نمود و آن‌ها را با حقیقت این عالم و نظام آفرینش آشنا نمود و بذر معرفت و شناخت را دل‌ها و عقل بشر را بارور نمود.

یکی از معجزات علمی امام صادق(علیه‌السّلام) که اندیشه و تدبر در آن، انسان را به سوى حقیقت رهنمون مى‏سازد، حدیث گران‌قدری است که حضرت آن را در چهار روز و در چهار فصل بر مفضّل املا فرموده‌اند که به کتاب «توحید مفضل» معروف شده است. امام در فصل اول در باره شگفتیهاى آفرینش انسان و در فصل دوم درباره شگفتی‌هاى آفرینش حیوان و در فصل سوم در باره شگفتیهاى آفرینش طبیعت و در فصل چهارم در باره ناملایمات و مصائب سخن گفته‌اند.
بی‌شک این کتاب بی‌بدیل و بهترین معجزۀ کلامی امام صادق(علیه‌السّلام) است که کمتر به زوایای وجودی آن پرداخته شده است. که در این‌جا به گوشه‌هایی از آن اشاره می‌نماییم.امام صادق(علیه‌السّلام) ابتدا به اندیشه و تفکر در نظام هستی سفارش می‌نماید و بی‌بصیرتی را عامل عناد و لجاجت در مقابل ذات حضرت حق بیان می‌کند. سپس به تشریح  وضع جنین در رحم مادر و طفل شیرخوارمی‌پردازد که بیان آن در ۱۴۰۰ سال پیش، فقط تنها از زبان یک امام معصوم، آن‌هم امام صادق(علیه‌السّلام) برمی‌آید. «... جنین در زیر سه پرده از ظلمت محجوب است: ظلمت شكم و ظلمت رحم و ظلمت مَشیمه( بچّه دان). براى جنین در آن حال ابداً فكرى و راهى براى طلب غذا، و دفع مضرّت، و جلب منفعت، و دور كردن و زدودن موادّ آزاردهنده نمى‏باشد. در آن حال خون حیض به سوى او براى تغذّى او جارى مى‏گردد، همان طور كه جریان آب، نباتات را تغذیه مى‏كند و ... همین كه جنین قدم به جهان نهاد، آن خون حیضى كه در رحم مادر غذاى او بود اینك تبدیل به شیر مى‏گردد. آن طعم و رنگ به نوعى دگر از غذا منقلب مى‏شود كه موافقتش با مولود تازه وارد از جهت تغذّى شدیدتر است و در وقت حاجت به طفل مى‏رسد».[۱]

امام در فصل دوم به تشریح حیوانات و در عجایب آفرینش ماهى سخن مى‏گویند«ماهى، آب را از دهان مى‏گیرد و از دو گوش بیرون مى‏كند تا چون دیگر حیوانات از فواید هوا بهره ببرد»[۲] آیا این سخن بیان وجود اکسیژن در آب و استفاده ماهى از «اكسیژن» نمی‌باشد که قرن‌های بعد کشف شده است.

در فصل بعدی مى‏فرمایند: « خورشید چنین آفریده شد كه از جانب مشرق طلوع كند و بر آن‌چه كه از جانب مغرب با آن رو به رو مى‏شود بتابد. و خورشید بر زمین مى‏تابد تا هر بخشى از زمین نصیب خود را از نور آن بگیرد».[۳] آیا این جمله غیر از كروى بودن زمین و هم حركت آن است که بعدها به اثبات رسید.

البته امام صادق(علیه‌السّلام) در فصول این کتاب، مفصّلا بحث‌های عمیق و زیبایی كرده‏اند که اگر دانشمندان و متخصصان هر رشته به گرد هم آیند و به بحث بنشینند بى‏شك ده‌ها و صدها قانون دیگر که حتى  هنوز كشف نشده‌اند را می‌توانند از آن در‏یابند. اما افسوس كه بشر با کنار گذاشتن اهل بیت(علیهم‌السّلام) و با بى‏اعتنایى به سخنان آنان، بزرگترین ستم را بر خود روا داشته و می‌دارند.

بنابراین آن‌چه که از کلام و سبک و سیره امام صادق(علیه‌السّلام) می‌توان دریافت آن است که تنها تفكر و اندیشه است که پرده‌های حجاب و زنگار غفلت را برمی‌دارد و انسان را به خدا مى‏رساند. « سَنُرِیهِمْ آیَاتِنَا فِی الْآفَاقِ وَفِی أَنفُسِهِمْ حَتَّى یَتَبَیَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ بزودى آیات قدرت خود را در آفاق و در وجود خودشان به آن‌ها نشان خواهیم داد تا بر ایشان آشكار شود كه او حق است.

_______________________________________________

پی‌نوشت:

[۱]. بحار الأنوار، ج ۳، ص ۱۰۱.
[۲]. همان.
[۳].همان.

برچسب ها: توحید مفضل، معجزه امام ضادق، شگفتی های افرینش،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 19 مرداد 1394 | توسط : علی سیدی | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات